«Ментальне здоров’я не починається й не закінчується в кабінеті психолога – в усіх життєвих ситуаціях людина має відчувати ментальну безпеку, тобто розуміння й допомогу».
Перша леді України Олена Зеленська
Ментальне здоров’я є важливим аспектом загального благополуччя людини, особливо в умовах війни та соціальних потрясінь. Щоб допомогти українцям контролювати свій психоемоційний стан, в Україні за ініціативи першої леді Олени Зеленської реалізується «Національна програма психічного здоров’я та психосоціальної підтримки». В Україні проводяться тренінги для різних категорій педагогічних працівників за підтримки міжнародних партнерів з метою покращення психічного здоров’я населення та розроблення української моделі системи психічного здоров’я.
Ураховуючи міжнародний досвід, з 2023 року на Київщині реалізується обласний проєкт «Безпека та ментальне здоров’я населення громади».
11 червня 2024 року на базі КНЗ КОР «Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів» проведено нетворкінг «Жива книга» ментального здоров’я» для учасників обласного проєкту «Безпека та ментальне здоров’я населення громади» та відповідальних осіб у територіальних громадах, котрі координують напрям роботи зі збереження ментального здоров’я (50 осіб).
Нетворкінг охопив такі питання:
- Ментальне здоров’я як пріоритетний напрям розвитку освіти у воєнний та повоєнний час.
- Психосоціальна підтримка педагогічних працівників: ключові аспекти, виклики та стратегії підтримки (регіональний аспект).
- Презентація обласних коучів проєкту.
- Презентація роботи мобільних груп підтримки в територіальних громадах: виклики та перспективи (мобільні групи підтримки Макарівської та Рокитнянської територіальних громад).
- Перші кроки після обласного проєкту: майбутній алгоритм роботи (Ставищенська ТГ, Узинська ТГ).
У межах реалізації обласного проєкту в територіальних громадах створюються мобільні групи психосоціальної підтримки, котрі є невід’ємною частиною сучасної системи допомоги учасникам освітнього процесу в умовах війни. Їхня діяльність сприяє збереженню ментального здоров’я та створенню безпечного освітнього середовища. Психосоціальна підтримка є критично важливою для забезпечення емоційного та психологічного благополуччя педагогічних працівників.
Зусилля щодо підвищення усвідомленості та реалізації психосоціальної підтримки серед педагогічних працівників допоможуть поліпшити загальний стан їхнього психічного здоров’я та сприятимуть ефективнішій роботі в освітній сфері.