Ідеал є один – добра і справедливості,
честі і любові, іншого, мабуть, нема.
В. Стус
25 січня 2023 року в режимі онлайн на платформі Zoom відбулося перше заняття обласної педагогічної студії «Традиції музею Василя Стуса із національно-патріотичного виховання ліцеїстів».
Надзвичайні обставини (російсько-українська війна), у яких нині перебуває Україна, актуалізували питання національно-патріотичного виховання учнівської молоді. Тому нині особливого значення набуває ознайомлення з історією героїчної боротьби українського народу за державну незалежність та видатними
особистостями, зокрема XX-XXI століть. У зв’язку з цим зростає роль шкільних музеїв як форми організації роботи та комунікації, спрямованої на розвиток самодостатньої особистості, формування національно свідомого громадянина, патріота своєї Батьківщини. Таку мету діяльності має обласна педагогічна студія «Традиції музею Василя Стуса із національно-патріотичного виховання ліцеїстів» (керівник – Світлана Селіцька, учитель історії та громадянської освіти), що діє в Броварському ліцею № 5 імені Василя Стуса на базі шкільного музею Василя Стуса.
Завданнями педагогічної студії є ефективна організація обміну набутками, вивчення передового педагогічного досвіду та впровадження його в роботу вчителів закладів загальної середньої освіти Київської області, презентація творчої лабораторії педагога-майстра, розкриття особливостей упровадження інноваційних методик музейної педагогіки під час занять історії, української літератури та в позаурочній діяльності, представлення кращих педагогічних практик із музейної справи.
На першому занятті студії координатор педстудії, Ольга Пількевич, методист відділу музейної роботи та бібліотечної справи КНЗ КОР «Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів», викладач-методист, ознайомила учасників із метою та завданням роботи педагогічної студії.
У вступній частині заходу відбулося представлення Броварського ліцею № 5 імені Василя Стуса директором Надією Дайнеко, яка ознайомила присутніх із роботою закладу освіти та зазначила, що основне завдання освітяни вбачають у розвитку обдарувань та інтелекту школярів, формуванні в них цінностей, національної та громадянської ідентичності. У ліцеї учні мають можливість поглиблено вивчати англійську мову, а з п’ятого класу – другу іноземну – німецьку, французьку, іспанську, польську, турецьку, грецьку.
Основна частина засідання педагогічної студії розпочалося презентацією практичної моделі з досвіду роботи педагога-майстра Світлани Селіцької «Традиції музею Василя Стуса із національно-патріотичного виховання ліцеїстів». Світлана Іванівна розкрила історію створення музею Василя Стуса, який було відкрито в листопаді 2005 року за її активної участі. Для збору інформації про поета педагоги й учні встановили тісні зв’язки з його сестрою та сином Дмитром Стусом, літературознавцем, який і відкривав цей музей, відвідали Донбаський історико-літературний музей Василя Стуса (м. Горлівка, нині в м. Донецьку).
Педагог зазначила, що в експозиції музею Василя Стуса представлено рукописи, вірші, прозу, статті, світлини українського поета, аудіозаписи його виступів, копії листів до друзів і колег, спогади сестри та сина Дмитра Стуса, українського літературознавця. Нині екскурсії в музеї здійснюються українською та іноземними мовами.
Музей функціонує як культурно-просвітницький центр, експозиція якого слугує базою для музейно-педагогічного процесу. Тут діють екскурсійна та пошукова групи, проводяться творчі зустрічі з письменниками (Левком Лук’яненком, Дмитром Стусом, Василем Овсієнко, Лесем Танюком), педагогами, істориками, літературознавцями (Ярославом Кендзьором, Марією Овдієнко), тематичні вечори, приурочені пам’ятним датам в історії нашої держави, літературні вечори (із Сергієм Морозом, Катериною Криворучко), години історичної пам’яті, музейні уроки з історії, лекції, екскурсії тощо.
У ході другої частини засідання педагогічної студії – «Журавлем небесним на Вкраїну повернусь» – учасникам заходу було представлено:
- віртуальну екскурсію в музеї Василя Стуса за участі ліцеїстів-екскурсоводів (відеозапис);
- бенефіс музейного експоната «Про що розповіла записна книжка Василя Стуса»;
- аудіозапис виступу поета Василя Стуса;
- пісню на слова В. Стуса «Ярій, душе…» (пам’яті А. Горської) у виконанні Сергія Мороза, лауреата премії Василя Стуса.
Педагог зазначила, що історичні пам’ятки музею Василя Стуса сприяють вивченню життєпису й творчості поета, а різні форми музейної педагогіки забезпечують розвиток патріотизму й національної гідності в юного покоління. У вивченні української літератури, історії України, національно- патріотичному вихованні учнівської молоді засобами музейної педагогіки як нова форма організації освітнього процесу та онлайн-комунікації використовується платформа шкільного музею Василя Стуса.
У заході взяли участь педагогічні працівники (учителі історії, учителі української мови та літератури, керівники гуртків та музейні працівники) закладів освіти Київської області, учасники педагогічної студії. Вони щиро подякували керівнику педстудії за високий рівень організації заходу та отримали домашнє завдання на онлайн-платформі.