КОІПОПК


Жов 25 2022

Print this Запис

Наталія Козленко – бібліотекар, народна майстриня-лялькарка з Славутича

Місія людини – нести добро і красу у світ, робити його кращим, добрішим, більш гармонійним у будь-які часи, навіть у періоди важких випробувань нації.

Музей історії освіти Київщини продовжує знайомити з талановитими педагогами та просвітниками Київщини, які своєю невтомною творчою працею звеличують наш край, продовжують українські традиції й  утверджують незламність України.

Сьогодні наша розповідь про творчу й надзвичайно талановиту лялькарку – Наталію Анатоліївну Козленко, завідувачку бібліотечно-інформаційного центру для дітей та юнацтва м. Славутича. Майстриня є досить відомою не тільки на Київщині, а й в Україні. Останні 5 років яскравим її захопленням є створення (мотання) авторської ляльки-мотанки. Попри жахіття війни, вона творить усе нові й нові образи української ляльки та дарує дітям і дорослим радість. Майстриня не просто виготовляє ляльки-мотанки, а відроджує у своїх доробках традиційний український одяг, старовинний український орнамент.

Що ми знаємо про ляльку-мотанку? Це одна з найдавніших народних іграшок, яка, пройшовши крізь тисячоліття, існує і популярна нині. Здавна лялька-мотанка в кожній родині виконувала роль оберега, була символом мудрості, берегинею роду, символом матері-прародительки та зв’язку поколінь. Секрети виготовлення ляльок передавалися в родині від матері до доньки.

Тож знайомимо із секретами творчості – виготовлення ляльки-мотанки – Наталією Козленко.  Майстриня зазначає, що під час створення  ляльки-мотанки дотримуються традицій, наприклад, лялька рукотворна виготовляється без застосування голки та ножиць, має вузловий характер, сакральний хрест на обличчі, робиться з урахуванням канонічних правил. Ці ляльки яскраві, самобутні й оригінальні.  Кожна лялька-мотанка, виготовлена Наталією Анатоліївною, – вияв мистецтва, має індивідуальний стиль, тобто це авторська лялька. Її ляльки автентичні, характерні для Київщини.

У процесі створення ляльки знайшла свій стиль. Кожна найдрібнішу деталь майстриня виготовляє власноруч, у них використовуються натуральні матеріали, вишивки, плетіння із джгутової нитки, вишитий одяг, стрічки-мережки, стрічки кольорові, намистини та декоративні квіти, що підкреслює автентичність такої народної ляльки-оберегу. Сторені ляльки-мотанки, яскраві, самобутні та оригінальні – це образи українки і українця одягнені в український національний одяг Наддніпрянщини.

      

Родом  Наталія Анатоліївна Козленко зі славетного древнього краю, що на Чернігівщині, міста Сновськ (колишнє м. Щорс). Навчалася в Київському національному університеті культури і мистецтв. Від 1988 року мешкає в м. Славутичі, що на Київщині. Більше 30 років працює в Славутицькій централізованій бібліотечній системі на посаді завідувача бібліотечно-інформаційним центром для дітей та юнацтва. Захоплюється читанням, рукоділлям та виготовленням ляльки-мотанки, а також  вирощуванням і доглядом за кімнатними й садовими квітами.

Займатися створенням давнього українського оберегу пані Наталія почала 2017 року, коли в дитячу бібліотеку м. Славутича, де вона працює завідувачем, надійшла книга «Українська лялька-мотанка». Із видання й черпала перші відомості про способи виготовлення, переймала досвід знаних майстринь. Потім відвідувала такі виставки в столиці.

Спочатку спробувала виготовляти ляльки для того, щоб прикрасити книжкові виставки в бібліотеці. І все вийшло, колеги й відвідувачі бібліотеки дали схвальну оцінку. «Процес створення ляльки-мотанки відбувався радісно й зацікавлено, хотілося якнайшвидше втілити задум, надати їй образу українки чи українця», – говорить майстриня. Створювала ляльки й дарувала дітям та онукам.

«Після вторгнення російських окупантів одразу не хотілося нічого робити, начебто зупинився світ, але творчість стала своєрідним релаксом, допомагає хоч на деякий час поринути у світ умиротворення. І ось у якийсь момент мені захотілось зробити ляльку красиву і сильну, яка б мала стали оберегом наших воїнів. Сьогодні не знайдеш українця, у кого б не боліла душа за нашу землю, за наших оборонців. Вони – Герої!»  – розповідає майстриня.

Наталія Анатоліївна –  активна учасниця  місцевих благодійних ярмарків на підтримку військових, створила безліч ляльок, які стали оберегом для наших воїнів. Так, у серпні  2022 року відбулася місцева благодійна виставка робіт Наталії Козленко, кошти від якої (більше 5000 гривень) було передано на допомогу воїнам ЗСУ.

Багато своїх робіт майстриня віддає на благодійність, допомагаючи людям, які постраждали від російської окупації.

Ось уже кілька років поспіль Наталія Анатоліївна бере участь у всеукраїнських, обласних і місцевих  виставках традиційної української іграшки,  конкурсахде займає почесні місця. Так, величезне захоплення поціновувачів української культури й народного мистецтва викликали роботи Наталії Козленко під час обласної виставки майстрів-лялькарів Київщини «Лялька Київщини» у травні 2022 року в м. Славутичі.

Наталія Козленко  – учасник мистецького проєкту «Ляльки мандрують світом», а за результатами Другого Всеукраїнського багатожанрового конкурсу мистецтв «Україна єдина» (жанр –  авторська лялька-мотанка)    майстриня стала володаркою «Гран-прі»!

Уже чотири роки Наталія Анатоліївна організовує майстер-класи зі створення традиційної народної ляльки для вчителів та учнів м. Славутича.

Неймовірні роботи майстрині дарують тепло і затишок, зігрівають душу. Дякуємо Наталії Анатоліївні за наполегливу творчу працю, збереження народних традицій, формування національних духовних цінностей.

 

Усі фото виробів майстрині можна переглянути >>тут<<

ТЕЛЕПРОЄКТ «ІСТОРІЇ НАТХНЕННЯ» Наталія Козленко Майстриня з виготовлення ляльки мотанки