Музей історії освіти Київщини як науково-методичний і культурно-освітній центр
Музей історії освіти Київщини створено в КНЗ КОР «Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів» як структурний підрозділ інституту відповідно до рішення колегії головного управління освіти і науки Київської обласної державної адміністрації від 19 січня 2001 року.
Мета діяльності музею – залучення педагогічних працівників, учнів та студентів області до вивчення і збереження історико-педагогічної спадщини українського народу.
Основні напрями роботи музею: науковий, фондовий, експозиційно-виставковий, освітньо-виховний.
Фондова колекція музею налічує 4130 експонатів, з них – 580 допоміжного фонду та 3550 – основного фонду.
18 музейних предметів входять до Державного реєстру національного культурного надбання України. У музейній експозиції розкрито різноманітні аспекти історії освіти Київщини від дохристиянських часів до сучасності.
Протягом 2010/2024 рр. з експозицією музею ознайомилися понад 25000 освітян, учнів та студентів. Проведено 1000 оглядових та 500 тематичних екскурсій. На основі фондових і наукових досліджень музеєм організовано 85 тематичних виставок, проведено понад 125 творчих заходів.
Сьогодні музей має власну систему наукової, методичної та виховної роботи, що ґрунтується на засадах національно-патріотичного виховання, є складовою післядипломної освіти й охоплює всі складові системи освіти.
Музей є методичним центром з організації роботи музеїв закладів освіти Київщини. Для організації цієї роботи проводяться консультації та надається адресна допомога з організації музейної справи.
Напрацьована система роботи з музейної педагогіки в музеї історії освіти Київщини дає змогу інтегрувати музейну експозицію в освітній процес, використовувати науково-методичні дослідження під час проведення екскурсійних та лекційних занять з історії України, педагогіки, історії педагогіки, української мови та літератури тощо.
Музей проводить семінари, конференції, круглі столи, педагогічні читання, уроки-реквієми, майстер-класи, презентації книг, концерти, літературні вечори, театральні вистави тощо, а також творчі зустрічі з учителями-ветеранами, заслуженими вчителями України, представниками творчих педагогічних династій Київщини, учителями-письменниками та художниками, організовує масові заходи, присвячені пам’ятним датам в історії українського народу.
Нині музей реалізує культурно-освітні проєкти: «Видатні постаті в історії освіти Київщини», «Педагогічні династії Київщини», «Репресовані педагоги Київщини: жертви політичного терору (1929-1950)», «Збережемо історичну пам’ятку», «Педагоги Київщини – талановиті митці», «Освітяни Київщини – незламні у війні», «Київщина: історія рідного краю» та ін.
На базі музею функціонують стаціонарні та віртуальні виставки: «Учителі Київщини – захисники незалежної України», «Становлення та розвиток Білоцерківського педагогічного закладу освіти», «З історії педагогічних курсів у м. Біла Церква», «М.Н. Грищенко – видатний український педагог і науковець», «В.О. Сухомлинський – педагог зі світовим ім’ям».
Музей щорічно організовує та проводить Всеукраїнську краєзнавчу конференцію «Київщина – історія рідного краю».
Запрошуємо відвідати музей історії освіти Київщини та доторкнутися до його історії.