КОІПОПК


Січ 08 2025

Print this Запис

Віртуальна виставка-портрет «Я для тебе горів, український народе…» до 90-річчя від дня народження Василя Симоненка

У шістдесяті роки 20 століття в українську літературу ввійшов молодий, талановитий поет, який згодом став символом правди художнього слова і незрадливої любові до України. Це – Василь Симоненко.

Один із найвідоміших віршів Василя Симоненка «Лебеді материнства», присвячений синові, покладений на музику Анатолієм Пашкевичем, став популярною піснею і, водночас, – заповітом власному народу: «Можна все на світі вибирати, сину. Вибрати не можна тільки Батьківщину».

Василь Симоненко прожив коротке, але яскраве життя. Поет-шістдесятник, поет-лірик, поет-сатирик і просто незвичайна людина, яка безоглядно любила навколишній світ, любила життя, своїх батьків, а звідси – і народ, і, безумовно, Україну, яка «була в його грудях», «у чолі і в руках». Далеко не кожен поет зважувався на правду. До 80-х років ім’я Василя Симоненка не промовляли, а твори не друкували. Та настав час – народ все-таки пізнав його і оцінює нині як належить.

Сорок п’ять віршів Василя Симоненка покладені на музику. Його поезія актуальна і сьогодні. Джамала виконала пісню «Сину» на слова Василя Симоненка у фіналі національного відбору на Євробачення 2023 року.

У 1995 році Василь Симоненко посмертно удостоєний Державної премії України імені Тараса Шевченка.

До 90-річчя від дня народження Василя Симоненка Валентина Суткова, завідувач бібліотеки, та Віра Веровенко, бібліотекар КНЗ КОР «Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів», підготували віртуальну книжкову виставку-портрет «Я для тебе горів, український народе…». На виставці представлено збірники поезій різних років, казки, байки, літературні статті, щоденники, рецензії, нариси. Творчий і життєвий шлях письменника висвітлюють окремі видання спогадів, цікавих фактів від колег і друзів про  Василя Симоненка.

Навряд  чи можна знайти серед біографій поетів-шістдесятників долю яскравішу і трагічнішу, ніж життя Василя Симоненка. За свої 28 років він зробив  і багато, і мало водночас. Багато, зважаючи на ту самобутню літературну спадщину, яку він залишив нащадкам, мало, з огляду на те, скільки поет міг ще зробити, якби не смерть, що забрала  його в розквіті сил та творчої енергії. Навіть так, його біографія стала вагомою частиною історії України, а вірші цитують і сьогодні.

Запрошуємо до перегляду!