4 січня 2024 року світова спільнота відзначала Всесвітній день шрифту Брайля та 215 років від Дня народження всесвітньо відомого французького незрячого тифлопедагога Луїса Брайля (1809–1852 рр.) – творця рельєфно-крапкової системи письма для незрячих людей у всьому світі. Зокрема, опанування шрифту Брайля допомагає й відновленню втрачених навичок письма та читання після втрати людиною зору у дорослому віці.
Через зір людина отримує 90 % інформації. Велике значення для сприймання й пізнання навколишнього світу у незрячих і слабозорих має дотик. Тактильне сприймання забезпечує отримання комплексу різних відчуттів (торкання, тиснення, рух, тепло, холод, біль, фактура матеріалу) й допомагає визначити форму, розміри, установити пропорційні відношення. Людина із порушенням зору такої можливості не має, тому іноді слух, нюх та дотик стають її очима.
Робити навколишній світ більш дружнім, інклюзивним і зручним для незрячих людей покликані книги, надруковані шрифтом Брайля. Для цих людей такий спосіб дізнаватися нову інформацію та орієнтуватися в просторі життєво важливий. «Тридцять тисяч підручників, надрукованих шрифтом Брайля, у 2023 році виготовили для українських школярів. Шість крапок, комбінації яких утворюють літери й цифри, люди з порушеннями зору читають на дотик. І безумовно, ця опція має бути доступна нашим школяркам і школярам. У 2024 році надрукують понад тридцять сім тисяч примірників підручників шрифтом Брайля», – зазначила Олена Зеленська. За її словами, загалом для українських учнів, які мають порушення зору, такі підручники виготовлятимуть на регулярній основі. Це відбувається в межах флагманського проєкту «Освіта для всіх», який Міністерство освіти і науки реалізує на виконання Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні.
До бібліотеки Комунального навчального закладу Київської обласної ради «Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів» надійшли підручники для осіб з особливими освітніми потребами шрифтом Брайля. Запрошуємо ознайомитися з новинками, які представлені на віртуальній виставці «Світ на кінчиках пальців», підготовленій Валентиною Сутковою, завідувачем бібліотеки, та Вірою Веровенко, бібліотекарем інституту.
«Шість крапок колись змінили життя людей із порушеннями зору. Нині шість крапок покликані усунути бар’єр в українській освіті. Бо це і є рівні можливості, за які боремося», – наголосила Олена Зеленська.