Музей історії освіти Київщини КНЗ КОР «Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів» продовжує освітній онлайн-проєкт «Нескорена, велична Україна. Освітяни Київщини – незламні у війні», започаткований у серпні 2022 року.
Мета проєкту – зібрати свідчення про воєнні злочини росії проти українського народу, моральні й матеріальні збитки системи освіти Київщини, участь педагогів у волонтерській діяльності, ушанувати пам’ять жертв трагедії російсько-української війни, сприяти гуманізації людства завдяки збереженню пам’яті.
Один із напрямів цього проекту – «Педагоги Київщини – волонтери».
Наша розповідь про педагога, волонтерку – Олену Марусяк, про її неймовірну силу та стійкість духу в період російської окупації Ірпеня.
«У перші дні повномасштабного вторгнення всі ми були в невизначеному стані, потрібно було просто вижити та зберегти життя. Тисячі професійних російських військових знищували все на своєму шляху: руйнували будівлі, вбивали беззбройних українців, розстрілювали колони машин із людьми.
Бої точилися навіть не за кожну вулицю. За кожен будинок. Відбивали атаки орків підрозділи ЗСУ, яких було у кількадесят разів менше за противника, ірпіньські тероборонівці, що здебільшого вперше взяли до рук зброю, і волонтери, які допомогали усім, чим могли.»
Олена Марусяк, учитель української мови та літератури, зарубіжної літератури Ірпінського академічного ліцею «Мрія» Ірпінської міської ради Бучанського району, волонтер.
За активну волонтерську діяльність в період окупації нагороджена медаллю «Захиснику Вітчизни» (Указ Президента України від 30 вересня 2022 року №676/2022).
Народилася Олена Миколаївна Марусяк 12 вересня 1979 року в м. Снігурівка Миколаївської області. Освіта вища, в 2012 році закінчила Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, філологічний факультет, трудовий стаж роботи 25 років, педагогічний – 15 років, учитель української мови і літератури та зарубіжної літератури. 8 років працювала на посаді заступника директора з навчально-виховної роботи.
Це педагог-новатор, приклад педагогічної і професійної майстерності. Людина мудра, ініціативна, наполеглива в роботі. Високим рівнем педагогічної майстерності у практичній діяльності є використання сучасних інноваційних методик і технологій у проведенні занять. Олена Миколаївна – лауреат конкурсу «Учитель року – 2020» в номінації «Українська мова та література». Її учні є переможцями Всеукраїнських та обласних конкурсів. Зокрема, в 2023 році її учениця Войткова Ася (8 клас) зайняли третє місце в обласному конкурсі з написання есе «Війна за свій шлях». Ганжа Світлана (9клас) виборола третє місце у конкурсі імені Т.Г. Шевченка.
Олена Миколаївна – творча особистість. Вона є автором понад 40 віршів, які представлено на сторінках преси та в мережі Інтернет. Правдиво, з душевним трепетом описала перші дні окупації Ірпеня у творі «Мій нескінченний лютий..», «Мій сину, всесвіт мій…», «Не для війни я сина народила, не для війни!» та інші.
![]() |
![]() |
Пережила окупацію в Ірпені. З перших днів війни разом з педагогами ліцею почала займатися волонтерською діяльністю. Волонтерська робота стала кредом її життя. «Під час обстрілів в Ірпіні, – зазначає Олена Миколаївна, – з колегами діставали продукти харчування, готували їжу для бійців територіальної оборони. І нині шиємо ноші парамедикам та подушечки для шпиталю, збираємо та сортуємо одяг для постраждалих Херсонщини та Луганщини. Тож освітяни роблять вагомий внесок у перемогу України». Адже нашим воїнам-захисникам необхідна підтримка, постійна, вчасна, моральна й матеріальна, бо це покращує результат їхньої роботи, наближає Перемогу над ворогом.
За активну участь у житті Ірпінського академічного ліцею «Мрія», волонтерську та творчу діяльність, участь у заходах та проєктах, незламну стійкість у війні нагороджена медаллю «Захиснику Вітчизни» (Указ Президента України від 30 вересня 2022 року №676/2022).
Три брати та син Олени Миколаївни захищають Україну в рядах ЗСУ.
В творі есе педагог-волонтер зазначила: «Сьогодні я можу сказати, що все, що я зробила в період окупації, було правильно!».
Не для війни я сина народила!
Не для війни! Не для війни!
Його під серцем я носила,
У Бога щастя я просила!
Не для війни! Не для війни!
Я сина народила задля Миру!
Заради щастя у його очах!
Я сина народила задля себе,
Щоб він продовжив свого роду шлях!
МОМ, 2023 червень