28 червня Україна відзначає державне свято – День Конституції. Це торжество національного єднання й загальної відповідальності за сьогодення й майбутнє нашої Батьківщини. Конституція ввійшла в суспільне життя як головний оберіг державності й демократії, гарант незалежності й соборності України.
У різні періоди існування українського народу були спроби отримати юридичне оформлення держави. Ще в період Київської Русі на віче укладалися договори між князем і народом, князем і його дружиною. Особливу роль у формуванні конституційних ідей в Україні відіграла Конституція гетьмана Пилипа Орлика, прийнята 5 квітня 1710 року, і стала в Європі першим подібним документом. Конституцію Сполучених Штатів Америки було схвалено лише 1787 року, конституції Франції та Польщі – 1791 року.
Пилип Орлик – один із найвизначніших українських державно-політичних діячів козацької доби, гетьман України в еміграції, сподвижник і продовжувач справи гетьмана Івана Мазепи. Розроблені ним разом із іншими прихильниками Івана Мазепи «Пакти і конституції законів та вольностей Війська Запорозького» протягом тривалого часу були майже невідомі українській громадськості. Навіть у XVІІІ столітті освічена старшина, що цікавилася минулим України, мала про них неясне і навіть хибне уявлення. Цей козацький суспільний договір відомий нині як «Конституція Пилипа Орлика». Через усю Конституцію проходить і утверджується думка про те, що українці – вільний народ і заслуговують на власну суверенну державу.
До Дня Конституції України Валентиною Сутковою, завідувачем бібліотеки, та Вірою Веровенко, бібліотекарем КНЗ КОР «Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів», підготовлено віртуальну виставку однієї книги «Перша Конституція України. Пилип Орлик і його діяльність в еміграції».
Конституція Пилипа Орлика була договором гетьмана зі старшиною й усім Військом Запорозьким, а за змістом – документом, що в політико-правових поняттях того часу обґрунтовує права України на державну самостійність та її державний устрій. Укладена 1710 року, вважається першою українською Конституцією. Ця Конституція стала вищою точкою політичного мислення українців у XVIII столітті, бо фактично проголошувала в Україні незалежну республіку. За оцінками істориків, вона є однією з перших європейських конституцій нового часу.