КОІПОПК


Тра 23 2023

Print this Запис

Розпочато сезон імплементації професійного стандарту «Керівник (директор) закладу дошкільної освіти» в Київській області

Одним із стратегічних завдань освітньої політики в Україні є підвищення якості та доступності дошкільної освіти. Його розв’язання безпосередньо залежить від кадрів, оскільки рівень і характер досягнень вихованців визначають насамперед професійна компетентність педагогів та управлінські якості керівників.

Навчання впродовж життя – одна з найважливіших компетентностей сучасного керівника, постійний саморозвиток і підвищення кваліфікації є важливою складовою його професійного життя. Одним із завдань нового Професійного стандарту «Керівник (директор) закладу дошкільної освіти»  (нормативний доку­мент, затверджений наказом Мінекономіки від 28.09.2021 № 620-21), стало оновлення змісту фахової підготовки та підвищення кваліфікації керівників закладів дошкільної освіти.

Міністерством освіти і науки України спільно з Українським інститутом розвитку освіти за підтримки видавництва «Ранок» з 07 лютого по 16 березня 2023 року було організовано та проведено онлайн-навчання з підготовки тренерів за Типовою програмою підвищення кваліфікації керівників (директорів) закладів дошкільної освіти щодо впровадження професійного стандарту «Керівник (директор) закладу дошкільної освіти», затвердженої наказом МОН від 29.11.2022 № 1068.

Відповідно до Листа МОН України «Про імплементацію професійного стандарту» від 24.03.23 за № 1/4093-23 та плану роботи Комунального навчальний закладу Київської обласної ради «Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів» 23 травня 2023 року відбувся семінар-практикум «Професійний стандарт керівника закладу дошкільної освіти: роль та алгоритм упровадження» для консультантів ЦПР та працівників ОТГ, які відповідають за дошкільну освіту, та керівників методичних об’єднань директорів закладів дошкільної освіти. Цим заходом розпочато сезон імплементації професійного стандарту «Керівник (директор) закладу дошкільної освіти» в Київській області.

В роботі семінару взяли участь сертифіковані тренери від Київської області:

Шевченко Антоніна Михайлівна, завідувач кафедри педагогіки, психології та менеджменту освіти, кандидат психологічних наук; Романюк Оксана Валеріївна, консультант Комунальної установи Білоцерківської міської ради «Центр професійного розвитку педагогічних працівників»; Трохимець Юлія Миколаївна, директор закладу дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу «Золота рибка» Броварської міської ради.

У ході семінару Нечипорук Надія Іванівна, завідувач відділу дошкільної освіти КНЗ КОР “КОІПОПК”, ознайомила учасників зібрання з метою та завданнями семінару-практикуму, познайомила з регіональними  сертифікованими тренерами Київщини, які будуть упроваджувати Професійний стандарт керівника закладу дошкільної освіти в своїх територіальних громадах з відповідною цільовою аудиторією, запланованими заходами щодо імплементації Професійного стандарту керівника закладу дошкільної освіти тощо.

Шевченко Антоніна Михайлівна, завідувач  кафедри педагогіки, психології та менеджменту освіти, кандидат психологічних наук;  познайомила із внесеними змінами до програм курсів підвищення фахової  кваліфікації директорів, вихователів-методистів ЗДО та курсів  з проблеми «Нова українська школа – новий дитячий садок» (розробник: А. Шев­ченко)  для керівників ЗДО. У структуру програм включено модуль «Професійний розвиток керівника (дирек­тора) закладу дошкільної освіти», що передбачає висвітлення таких питань:

  1. Індивідуальна траєкторія професійного розвитку керівника (директора) закладу дошкільної освіти як інструмент забезпе­чення конкурентоспроможності на ринку праці.
  2. Безперервний особистісний та профе­сій­ний розвиток керівника (директора) закладу дошкільної освіти.
  3. Розвиток професійних компетентностей керівника (директора) закладу дошкільної освіти.

Романюк Оксана Валеріївна,  спікер  семінару досить глибоко і детально висвітлила наступні питання:

  • Що таке професійний стандарт керівника ЗДО?
  • Чим обумовлено оновлення Професійного стандарту?
  • Яке призначення професійного стандарту?
  • Кому і для чого потрібен професійний стандарт керівника ЗДО?
  • Яка структура професійного стандарту?
  • Перелік нормативно-правових документів, що регулюють професійну діяльність керів­ника ЗДО.
  • Які основні трудові функції керівника ЗДО?
  • Які професійні компетентності керівника ЗДО?

На прикладі здоров’язбережувальної компетентності керівника проаналізовано зміст та алгоритм упровадження всіх компетентностей керівника ЗДО.

Учасникам семінару-практикуму було запропоновано виконати творчі завдання; обговорено, проаналізовано та  узагальнено їх виконання:

1.У чому суть нового управлінського мислення ?

2.Здійснити SWOT-аналіз Професійного стандарту в ракурсі: сильні та слабкі сторони, можливості та загрози.

В ході зустрічі виникало чимало питань: Як імплементувати стандарт різним профільним інституціям? Що зміниться в роботі керівників закладів дошкільної освіти? Навіщо і як використовується кодифікація? Як мотивувати керівників до імплементації професійного стандарту, тощо.

На всі ці та інші питання фахівці колегіально знаходили цікаві, креативні відповіді.

Учасники семінару обговорили алгоритм імплементації професійного стандарту різними профільними інституціями. Зокрема, Центрам професійного розвитку педагогічних працівників рекомендовано :

  • Сприяти професійному розвитку керівників (директорів) закладів дошкільної освіти;
  • розробити інструментарій для оцінювання та самооцінювання рівня сформованості про­фесійних компетентностей керівників (дирек­торів) відповідно до Професійного стандарту;
  • формувати бази методичних матеріалів на допомогу керівникам (директорам) ЗДО з ви­значенням індивідуальних траєкторій розвит­ку, програм професійного самовдосконален­ня фахівців тощо.

У кінці заходу учасники зібрання подякували організаторам семінару, особисто  Романюк О.В., за змістовний і виступ, надані методичні рекомендації і матеріали та висловили бажання продовжити проведення аналогічних заходів для ефективної реалізації ідей та змісту Професійного стандарту керівника закладу дошкільної освіти.

Сподіваємось, що запропоновані матеріали будуть спонукати консультантів ЦПР та працівників ОТГ, які відповідають за дошкільну освіту, керівників методичних об’єднань директорів закладів дошкільної освіти, директорів ЗДО до пошуку та використання ефективних шляхів імплементації професійного стандарту.

Консультації для  цільової аудиторії можна отримати у  регіональних тренерів:

Романюк Оксани  Валеріївни: 0671347245; romanyk705@ukr.net

Трохимець Юлії Миколаївни: 0966345008; dnz_zolota_rubka@ukr.net