Два найважливіші чинники,
які формують ідентичність, –
це передусім освіта і книжка
Божена Антоняк
9 листопада 2022 року в КНЗ КОР «Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів» урочисто відзначили День української писемності та мови, який щороку проходить в Україні та присвячується пам’яті українського літописця преподобного Нестора – послідовника творців слов’янської писемності Кирила та Мефодія. У цей незвичайний день стартував XXІІІ Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика, щорічна кількість учасників якого сягає понад 5 мільйонів із 20 країн світу.
На початку заходу до присутніх звернулася проректор інституту Наталія Бендерець, яка наголосила на важливості української мови як коду нашої нації, що відіграє важливу роль у становленні української державності та формує національну ідентичність кожного українця, є невід’ємною цеглинкою в побудові національної свідомості громадян нашої держави.
«Мова – це душа народу. Увесь світ визнає красу, неповторність, ніжність та витонченість нашого найбільшого духовного скарбу», – зазначила завідувач відділу української мови і літератури, зарубіжної літератури Оксана Лященко.
Тетяна Гребенчук, завідувач відділу суспільствознавчих предметів, презентувала відеоматеріали про автора «Повісті минулих літ» – Нестора-літописця.
Закохані у слово поетеси Тетяна Строкач, Лілія Бойко та Юлія Гребеніченко продекламували авторські поезії національно-патріотичного звучання.
Родзинкою свята було написання ХХІІ Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності, до якого долучилися 34 працівники інституту, 15217 учнів та вчителів закладів загальної середньої освіти Київщини. Авторкою тексту стала українська письменниця та режисерка, членкиня Українського ПЕН Ірина Цілик, а читала диктант народна артистка, Герой України Ада Роговцева. Приємно усвідомлювати, що учасниками акції були не лише українці, але й громадяни інших держав, усі, хто поважає нас як націю зі своєю культурою, історією, мовою.
А потім Катерина Плівачук, педагог, науковець, невтомна збирачка мовних скарбів та народних звичаїв, презентувала творчі доробки «Прислів’я і приказки Сквирщини» та «Максим Рильський і Сквира».
Із тематичною експозицією з нагоди Дня української писемності та мови учасників заходу ознайомила Ольга Пількевич – завідувач Музею освіти Київщини.
На завершення Валентина Суткова, завідувач бібліотеки, та Віра Веровенко, бібліотекар КНЗ КОР «Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів», ознайомили з презентацією «Долаємо мовні стереотипи» та виставкою-інсталяцією «Нам плекати скарб одвічний – мову», із якими можна ознайомитися за покликанням https://kristti.com.ua/do-dnya-ukrayinskoyi-pysemnosti-ta-movy-2/Знати, плекати і примножувати рідну мову – це обов’язок кожної людини. Необхідно усвідомлювати її значення та роль у розвитку особистості, адже без своєї мови й самобутньої культури немає народу. Тож бережімо красу й чистоту української мови, адже вона є прикрасою нашого народу та держави!