Музей історії освіти Київщини Комунального навчального закладу Київської обласної ради “Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів” продовжує знайомити з талановитими педагогами Київщини, які своєю творчістю відомі в Україні та поза її межами.
Презентуємо творчість народної майстрині, лялькарки Ірини Вікторівни Бабакіної, учителя трудового навчання Обухівського академічного ліцею №5, учителя-методиста, відмінника освіти України, яка своєю творчістю примножує національні традиції виготовлення ляльки-мотанки й популяризує їх.
Що ми знаємо про ляльку-мотанку, прадавній сакральний оберіг українців? Це один з найдавніших сакральних символів української культури. Разом з рушником лялька виконувала важливу функцію оберегу. Саме цей фактор і визначив основні характеристики й методики її створення. Назва “ляльки-мотанка” пов’язана з тим, що технологія виготовлення полягає не в шитті, а в нанизуванні ниток і стрічок.
І це вміло робить Ірина Вікторівна Бабакіна. Талановитий педагог із багаторічним стажем своїми ляльками створює цікавий освітній простір для школярів, освітян, благодійно підтримує воїнів ЗСУ (разом з учнями виготовляє ляльки-обереги – янголята – наших для бійців на фронт).
Ірина Вікторівна – творча й багатогранна майстриня: вона вишиває, в’яже, майстерно виготовляє ляльки. Створюючи ляльку-мотанку, вкладає в неї щирі почуття й виготовляє їх на щасливу долю, на міцне здоров’я.
Енергійна, ділова, людина беручкої і творчої вдачі, Ірина Вікторівна перейняла досвід виготовлення ляльок у своєї землячки, жительки Германівки Кіри Арсенівни Кононенко, народної майстрині, яка у 1977 році вузловим способом зробила ляльки «Княгиня і дружка».
Педагог-майстер створила власну методику авторської ляльки-мотанки: у них поєднано традиційну основу й індивідуальний підхід до роботи вузловим способом. Її авторська лялька відрізняється від народної яскравістю, використанням нових матеріалів, високою художністю й оригінальністю образу та впізнаваністю.
Народилася Ірина Вікторівна Бабакіна 9 червня 1951 року в Кривому Розі. Навчалася у Криворізькому гірничорудному інституті та Київському інституті легкої промисловості. Від 1985 року викладає трудове навчання, технології в закладах загальної середньої освіти міста Обухова. Більше десяти років очолює районне методичне об’єднання вчителів трудового навчання. Розробила авторську програму спецкурсу «Етнографічна сувенірна лялька» і методичний посібник «Українська витинанка». Створила обласний кабінет лялькарства на базі Обухівського академічного ліцею №5. У 2020 році була керівником обласної педагогічної студії “Особливості створення оберегової ляльки-мотанки”. Організовує для освітян конференції, семінари, майстер-класи, проводить лекції, екскурсії, заняття гуртка, керує науковими роботами школярів із тем народного мистецтва.
Майстриня співпрацює з Українським центром народної культури «Музей Івана Гончара», представляє творчі напрацювання в Національній спілці майстрів народного мистецтва України, Державному музеї іграшки, на всеукраїнських і міжнародних (Німеччина, Франція, США) виставках.
За вагомий внесок у розвиток народного мистецтва України Ірина Вікторівна Бабакіна відзначена подякою міського голови м. Обухова, нагороджена грамотою Міністерства освіти України, грамотою Корпусу Миру США.
Продовжує національні традиції виготовлення ляльки-мотанки та вузлової ляльки її донька, Вікторія Миколаївна Дяченко, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України.
Тож побажаємо майстрині нових творчих успіхів і злетів.