18 травня 2022 року виповнюється 78 років від дня трагічної події – депортації кримськотатарського народу.
Депортація кримських татар, розпочата 18 травня 1944 року, – один з найбільших злочинів радянського режиму, вчинених ним під час Другої світової війни. Понад 20 років в СРСР повністю заперечувався злочинний характер цих дій. Хоча ще 1967 року парламент Радянського Союзу визнав необґрунтованими звинувачення всіх кримських татар у співпраці з німцями, вони до самого краху комуністичного тоталітаризму так і не отримали права повернутися на історичну батьківщину.
Анексія Криму Російською Федерацією у березні 2014 році актуалізувала проблему боротьби кримських татар за свої права.
Вшанування на загальнодержавному рівні пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу, демонстрація солідарності в боротьбі за відновлення їхніх прав набуває важливого українського та міжнародного значення.
З метою збереження історичної пам’яті, громадянського виховання, національного примирення рекомендуємо провести тематичні уроки, перегляд документальних та художніх фільмів про події 1944 року, зокрема, художній фільм “Хайтарма” https://gidonline.io/film/xajtarma/.
- Історична довідка про депортацію кримськотатарського народу
- Лист МОН України про проведення заходів до дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу
- Конспект уроку: Російсько-українська війна через «окуляри» міжнародного гуманітарного права. Захист цивільного населення
- План уроку до 18 травня
- «Нариси з історії Криму у ХХ ст.: 1939 – 1990: додатковий матеріал для вчителів»
- Комікс про депортацію кримських татар та окупацію Криму